Vodácké desatero

 

 

Tisková zpráva
Praha, 27. 7. 2016


Vodácké desatero

 

Voda je obecně fascinujícím elementem, který spojuje jednotlivce napříč generacemi. V období letních prázdnin se zejména vodní sporty těší značné oblibě. Vodáctví má na našem území letitou tradici, neboť již v polovině 19. století se lodě začaly používat i jako sportovní a rekreační plavidla. Celoročně oblíbenou a nejnavštěvovanější řekou je řeka Vltava, při jejímž splouvání můžeme vidět hrad Rožmberk, město Český Krumlov či klášter ve Zlaté Koruně. Vodáky dále můžeme vidět na divoké Sázavě, klidné Lužnici či na čtvrté nejdelší řece v ČR -Ohři. Základem pro jakýkoli sport je dobré vybavení, a proto i při splouvání řeky nesmíme zapomínat na základní bezpečnostní pomůcky. Malé vodáky je vhodné vybavit plovací vestou. Vesta může plnohodnotně plnit svou funkci pouze tehdy, pokud její parametry odpovídají postavě dítěte a je dobře upevněná na těle (rozepnutá vesta při kolizi lodě dítěti nepomůže – ztratí ji). Pro děti neplavce je vhodná vesta s popruhem mezi nohy a masivním límcem, který brání vypadnutí dítěte z vesty. Přilba chrání uhození se o kameny či nízko rostlé větve. Mnohdy rodiče vybaví dítě cyklistickou přilbou, ale ta je pro tento druh sportu zcela nevhodná a neposkytuje potřebnou ochranu. Zkušení vodáci doporučují i boty do vody jako ochranu před ostrými kameny. Každý vodák by zároveň měl být vybaven píšťalkou, aby na sebe v případě nehody mohl upozornit. Loď by dále měla být vybavena tzv. „házečkou.“ Házečka neboli „házecí pytlík“ je plovoucí lano z polypropylenu v pytlíku z tkaniny s kouskem pěny. Jedná se o záchrannou pomůcku, kterou lze využít v případě záchrany tonoucího. Řadu rodin doprovází jejich čtyřnohý miláčci, které také vybavíme vestou s uchem na hřbetě. 

Každé léto zaznamenáme v médiích několik případů utonutí na jezu. Obecně lze těžko definovat, jaký jez je nebezpečný, protože každý jez svým způsobem představuje rizikovou situaci. Před najetím na jez si zastavte a obhlédněte si jez ze břehu. Chvíli pozorujte ostatní vodáky - jak na jez najíždí, jak se loď chová. Pokud si nejste jisti, není žádnou ostudou loď přenést. Pokud jedete na vodu s dětmi, měli byste se domluvit, jak budete postupovat v případě kolize lodi – vodáci používají výraz cvaknout se, udělat se, prásknout se. 

Na závěr vodácké desatero: 
  1. Zajisti si vhodné vybavení a oblečení: Vesty, helmy, boty do vody či kotníčkové šněrovací boty s pevnou patou a špičkou (Zcela nevhodné jsou žabky, kroksy, holínky aj.). Oblečení by mělo být funkční, nesáknoucí. U dětí do 15 let je doporučeno používat vestu vždy, přilbu na jezech a od stupně nebezpečnosti WW2 a výše. U dospělých jsou tyto pomůcka doporučovány od stupně nebezpečnosti WW2 a výše.
  2. Nejezdi pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.
  3. Vybav si loď bezpečnostními pomůckami: tzv. házečkou (házecí pytlík), lékárničkou, mobilem ve vodotěsném obalu a píšťalkou.
  4. Před vyplutím si zjisti dostatek informací o řece, jejích nebezpečných místech a aktuálním stavu vody.
  5. Pokud nejsi zručný vodák, jezdi vždy s někým zkušeným. 
  6. Nejezdi za zvýšeného stavu vody v řece, protože obtížnost řeky může být náhle až o dva stupně vyšší.
  7. Před projetím jezem si toto místo prohlédni ze břehu, a pokud máš pochybnosti, loď přenes.
  8. Pokud budeš muset zachraňovat tonoucího, vždy nejprve mysli na svou bezpečnost (Preferuj záchranu ze břehu – za pomoci házecího pytlíku, podkovy či improvizovaného předmětu na provaze). V případě potřeby volej záchranáře na linku 150 případně 112. 
  9. Při jízdě ve skupině si urči první a poslední loď, kdy nikdo nesmí zůstat za poslední lodí.  
  10. Pokud si rodič a jedeš na vodu s dětmi, připrav si krizový scénář pro převrhnutí lodi. Je potřeba zachovat klid, dítě by nemělo poznat vážnost situace, panika vše jen zhorší. Pokud musíš s dítětem plavat, přitiskni si jej na záda na svoji hruď a nechej se unášet proudem napřed. Plovoucí dítě chytni za rameno, nikoli za krk, nohu či ruku. 

 

Reg.č.: NF-CZ11-PDP-2-004-2014

Podpořeno grantem z Norska

Supported by grant from Norway

Soubory ke stažení