Úrazy způsobené nevhodnými hračkami

"Staršímu synovi jsme koupili digitální hru, kterou si natolik oblíbil, že s ní chodil i spát. Fascinoval ho pohyb autíček na displeji i doprovodné melodie. Časem ho však hra omrzela a někam ji založil. Jednoho dne v podvečer se mladší syn rozkašlal, tak nějak divně, sípavě. Nikdy jsme ho takto kašlat neslyšeli. Začal modrat a nemohl popadnout dech. Jeli jsme na pohotovost, ale tam s námi nechtěli nic dělat a odeslali nás na dětské oddělení, kde nám paní doktorka nechala udělat rentgen plic. Na snímku jsme viděli peckovité těleso – vdechnutý kovový předmět. Uvědomili jsme si, že jsme odpoledne viděli v pokojíku rozebranou digitální hru. Došlo nám, že si s ní mladší syn hrál. Musel si dát vypadlou baterii do úst a následně ji vdechnout. Syn se musel podrobit lékařskému zákroku v celkové anestezii, aby lékaři mohli baterii vyndat."

CHARAKTERISTIKA ÚRAZU

Děti jsou přirozeně zvídavé, objevují a poznávají okolní svět, takže musíte počítat s tím, že budou mechanické hračky rozebírat, aby se podívaly, jak to vlastně funguje. Jednotlivé části hraček mohou způsobit řezná poranění, malé části mohou děti vdechnout či si je vložit do ucha, nosu či pochvy (nejčastěji se jedná o korálky či figurky). Na trhu se objevují i nekvalitní hračky, které mohou způsobit otravu těžkými kovy (v barvách) nebo otravu ftaláty (v plastech).

 

BEZPEČNOSTNÍ ZÁSADY

  • Dnešní renomovaní výrobci hraček uvádějí na obalech doporučený věk, od kterého je hračka vhodná.
  • Nikdy však nemůžete vyloučit vdechnutí matičky ze stavebnice mladším sourozencem.
  • Vybírejte certifikované hračky, tyto hračky jsou klasifikovány podle věku; byla u nich analyzována rizika s nesprávným použitím, proběhla analýza na ftaláty a jiné škodlivé látky; hodnotí se i náchylnost hračky ke vznícení; každoročně je takový výrobek kontrolován, zda stále odpovídá požadované jakosti; hračky jsou označeny logem.
  • Pravidelně sledujete stránky České obchodní inspekce v sekci „Rizikové výrobky“ nebo můžete navštívit u nás na webu sekce O nás – nebezpečné výrobky

 

JAK VYBRAT KVALITNÍ HRAČKY?

Výrobky označeny následujícími logy procházejí náročnými testy zajišťujícími jejich bezpečnost. Zkouší se mechanické vlastnosti, hořlavost i zdravotní nezávadnost použitých materiálů. Značky zaručují kvalitu nejen samotného výrobku, ale i ostatních součástí hračky – informací pro spotřebitele, návodů k použití, varování. Součástí posouzení je také ověření hračky přímo mezi spotřebiteli, např. dětmi v mateřských školkách. K výrobku se vyjadřují i prodejci.

 

 

                                                                       

 

 

Zdroj:

1. Švancarová, Alena; Biskup, Pavel; Benešová, Veronika. Rodič, ten těžký úděl má, aneb jak na úrazy. Praha: Fakultní nemocnice v Motole, 2017 ISBN 978-80-87347-32-4

 

 

Úterý, 6. Duben 2021