Stimulace dětské nožičky v domácím prostředí

Každý rodič se těší, až jeho potomek udělá první krůčky. Vývojově se jedná o další důležitý mezník, který dítě posouvá do fáze objevování okolního světa prostřednictvím nových vjemů přes svá chodila.

V této době začíná většina rodičů řešit otázku, jestli dětské nožky obout a jakou obuv preferovat.  V ideálním případě nechte děti běhat co nejvíce bosé. Chůze naboso umožňuje nové intenzivní vnímání světa kolem sebe a zároveň usnadňuje osvojení si větší stability při chůzi na různých površích. Obavy ze studené podlahy, nebo z příliš tvrdých povrchů lze vyřešit několika způsoby:

  1. Dostatečně velká ponožka – kupujte dítěti větší ponožky, než udává konfekční velikost. Prsty v ponožce nesmí být mačkány k sobě, ani skrčeny. Jak noha vypadá bosá, měla by vypadat i v ponožce či botě. Protiskluzová úprava ponožek je vhodná pro kluzké povrchy.
  2. Měkká papučka typu capáčky
  3. Jiné měkké a poddajné botičky
  4. Dotýkat se denně bosých dětských nožiček, využít masážní techniky
  5. Upravit domácí podmínky takovým způsobem, abychom ze studené a tvrdé podlahy udělali vlídné a hravé prostředí. Jedna z mnoha možností je využití senzomotorického koberečku.

Senzomotorický koberec (smyslový koberec) je koberec nebo podložka, na které jsou nalepeny různé předměty, po kterých je možné chodit naboso. Senzomotorický koberec dokáže v domácím prostředí nahradit rozmanité terény. Lze jej koupit či vyrobit přímo doma (viz Obrázek 1).

 

Obrázek 1: Senzomotorický koberec

Zdroj: Umění fyzioretapie

 

K výrobě koberce postačí různě veliké tyče, suky, kamínky, knoflíky, šňůrky, lana, … Vše drží po zalepení tavnou pistolí nebo přišití.  Při výběru materiálů je nezbytné zohlednit věk dítěte, velikost zvolených materiálů (v případě odlepení riziko vdechnutí, spolknutí) a jejich nezávadnost. Vhodné jsou koberce s nízkým chlupem. Z hlediska bezpečnosti by koberec neměl klouzat po podlaze!

Kromě senzomotorických koberečků si můžete vyrobit i senzomotorické polštářky. Jedná se o našité polštářky naplněné různými materiály (kamínky, fazole, klacíky …). Výhodou těchto polštářků je možnost obměny materiálu uvnitř i jejich snadná údržba (viz Obrázek 2).

 

Obrázek 2: Senzomotorický polštářky

Zdroj: Umění fyzioterapie

 

Kam takové pomůcky umístit? Vhodným místem je prostor, kde se dítě pohybuje nejčastěji, např. v koupelně u umyvadla (využije při čištění zubů), do pokojíčku (využije při hře), apod. Můžete pořídit i další senzomotorické pomůcky, při koupi preferujte specializované prodejny zdravotnických pomůcek.

 

Zdroje:

Jak stimulovat dítěti nožičky v domácím prostředí? I. díl. Umění fyzioterapie [online]. [cit. 2021-6-9]. Dostupné z: https://www.umeni-fyzioterapie.cz/jak-stimulovat-diteti-nozicky-v-domacim-prostredi-i-dil/

Jak stimulovat dítěti nožičky v domácím prostředí? II. díl. Umění fyzioterapie [online]. [cit. 2021-6-9]. Dostupné z: https://www.umeni-fyzioterapie.cz/jak-stimulovat-diteti-nozicky-v-domacim-prostredi-i-dil/

Pátek, 16. Červenec 2021