Ruce na prsa - máš to ve svých rukou

Nezapomínej, že vyšetření je nutné provádět pravidelně. Využij novou aplikaci „Ruce na prsa“ na App Store či Google play.

 

 

Jak na to?

  • Samovyšetření prsu prováděj 5. - 10. den od začátku menstruace. Pokud nemenstruuješ, tak alespoň jednou měsíčně v pravidelném intervalu.

Začni před zrcadlem

  • Ve stoje před zrcadlem si prohlédni celou přední stranu hrudníku, a to od klíční kosti až pod prs, od hrudní kosti až pod paži. Všímej si změny barvy kůže, změny barvy a tvaru bradavky, nové nerovnosti kdekoliv v oblasti prsou nebo podpaží, zarudnutí a změny pórů kůže, výtoku z bradavky.

Lehni si

  • Začni v poloze vleže na zádech a lehce se přetoč na levý bok, tím se levou rukou dostaneš lépe do pravé podpažní jamky a k vnějšímu kraji prsu. Když máš zkontrolovanou tuto oblast, lehni si na záda a prohmatej vnitřní část prsu. Stejně postupuj i u druhého prsu.

Střídej tlak

  • Snaž se při prohmatávání použít krouživý pohyb, který ti pomůže dobře obsáhnout celou vyšetřovanou plochu. Střídej i intenzitu tlaku tak, abys prohmatala různé vrstvy prsu. Nejdříve lehce zakruž a postupně zvyšuj intenzitu tlaku.

Sedni si…

  • Nakonec vsedě stejným krouživým pohybem vyšetři oblasti pod klíčními kostmi.

 

Samovyšetření video

 

V případě pohmatové abnormality v prsu je možné se obrátit na gynekologa nebo chirurga - mammologa. Ten tě odešle na  ultrazvukové nebo mammografické vyšetření podle věku a povahy nálezu. I když se v rodině onemocnění nevyskytlo, je dobré si svá prsa hlídat. Genetika není jediný důvod onemocnění, a proto je potřeba na sebe dohlížet.

 

Zdroj:

Ruce Na Prsa - Dialog Jessenius [online]. Cit. [19.6.2019]. dostupné z: https://www.rucenaprsa.cz/

Středa, 19. Červen 2019