Přeprava zvířat v autě

Jedete na chalupu a svého milovaného psa berete s sebou autem? Potřebujete se svým domácím mazlíčkem na veterinu? Nebo je vaše pracovní prostředí dog friendly, a tak jezdíte se psem každý den do práce? Dbejte prosím opatrnosti, přeprava zvířat má svá pravidla.

Hlavním cílem bezpečné přepravy domácích zvířat je zejména zachování zdraví všech účastníků silničního provozu a také samozřejmě zvířete samotného. Zvíře se tedy nesmí pohybovat po vozidle zcela volně tak, aby nerozptylovalo pozornost řidiče a případným prudkým nárazem či zabrzděním nebylo mrštěno dopředu. V důsledku šoku či diskomfortu může zvíře také kousnout nebo se začít chovat zcela nepřirozeně. Během jízdy autem jsme povinni všichni se připoutat. Počítejme proto do tohoto pravidla i čtyřnohé bytosti. Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích hovoří zcela jasně. Řidič je povinen zajistit bezpečnost přepravovaných osob, nebo zvířete a bezpečně zajistit také náklad. Současně zákon č. 246/1996 Sb. na ochranu proti týrání stanovuje, že zvíře musí mít zajištěn dostatek prostoru a pohodlí.

 

Jak se tedy zachovat, abyste se zvířetem do cíle dorazili bez komplikací a bez pokuty?

  • Nejjednodušší cestou je připoutání psa na zadním sedadle bezpečnostním pásem, kdy ke speciálnímu postroji psa zaháknete pás v autě. Pokud váš pes už má běžný postroj (nikoliv obojek!), je možné k němu dokoupit jen popruh do auta, jehož koncovka zapadne do zdířky pro upevnění běžného pásu.
  • Pro malá zvířata je velmi vhodné použít box na přepravu zvířat, který umístíte do kufru auta a rovněž ho zajistíte proti pohybu. Zvíře by si mělo v boxu moci stoupnout nebo lehnout. Přepravku můžete umístit také na sedadlo, ale je nutné jí samozřejmě zabezpečit pásem, případně přepravku umístit do prostoru pro nohy.
  • Pes může mít pro sebe celý prostor kufru, avšak mezi kufrem a zadními sedadly je nutné umístit síť či klec, která zabrání, aby se zvíře dostalo do předního prostoru.
  • Někteří chovatelé mají v kufru auta přímo zabudovanou větší klec.

 

Na cestu autem je dobré svého domácího mazlíčka připravit, aby cestu snášel v co největší pohodě. Doporučuje se vzít psovi jeho oblíbenou hračku či deku a samozřejmě trochu krmiva (pamlsků) a vodu. I když předpokládáte, že cesta bude trvat jen chvilku, nikdy nevíte, co vás potká a zdrží. Při dlouhé cestě je velmi žádoucí psa pravidelně vyvenčit.

 

 

Zdroje:

Transport zvířat v autě. Besip.cz [online]. [cit. 2022-04-24]. Dostupné z: https://besip.cz/Tematicke-stranky/Cestujeme-autem/Transport-zvirat-v-aute

Přeprava zvířat ve vozidle. Policie.cz [online]. [cit. 2022-04-24]. Dostupné z: https://www.policie.cz/clanek/preprava-zvirat-ve-vozidle.aspx

Přeprava zvířat v aute. Bezpecnecesty.cz [online]. [cit. 2022-04-24]. Dostupné z: https://www.bezpecnecesty.cz/cz/bezpecna-jizda-v-aute/preprava-zvirat-v-aute

Pátek, 6. Květen 2022