Podzim a riziko úrazů u dětí

 

 

Tisková zpráva
Praha, 1. 9. 2015


TZ vnikla v rámci projektu NF-CZ11-PDP-2-004-2014 s názvem „Podpora činnosti Národního koordinačního centra prevence úrazů, násilí a podpory bezpečnosti pro děti“ financovaného z Norských fondů.


Podzim a riziko úrazů u dětí 

 

Podzim bývá každoročně spojován s výskytem vyššího počtu úrazů. Děti, které se vrátily do škol, si ještě nestačily zvyknout na nový denní režim. Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Zvýšené opatrnosti by měli dbát především řidiči. Je důležité si uvědomit, že děti můžeme kvůli nízké tělesné výšce snadno přehlédnout, a to především při couvání. Jak ale zabezpečit co nejdokonaleji ty nejmenší a zároveň se z pozice řidiče co nejefektivněji vyhnout hrozícímu problému? Stačí respektovat několik zásad.

Kromě řidičů je však důležitá prevence úrazů přímo z domova. Dítě totiž opakuje vzorce chování naučené od svých rodičů. Dbejte tedy na to, abyste za každých okolností přecházeli vozovku pouze na vyznačeném přechodu. Pokud vedete dítě, vždy jej držte na straně odvrácené vozovce. Pokud dítě vystupuje či nastupuje z vozidla, tak vždy ze strany od chodníku či krajnice, abychom se vyhnuli střetu s projíždějícím vozidlem. Velkým pomocníkem jsou rovněž reflexní prvky na oděvech či taškách. Ty dokážou odrazit světlo až na vzdálenost 200 metrů.

 

Naučte své děti také základním zásadám bezpečného chování:
  • Chodíme po pravé straně chodníku
  • Zábradlí u chodníku nejsou vhodná pro prolézání
  • Pokud přecházím vozovku, musím se vždy řádně rozhlédnout
  • Pro přecházení vozovky použiji značený přechod
  • Když přecházím, počkám, až přijíždějící auto úplně zastaví a teprve pak vstupuji do vozovky 

 

Reg.č.: NF-CZ11-PDP-2-004-2014

Podpořeno grantem z Norska

Supported by grant from Norway

Soubory ke stažení