Pitný režim v letních měsících

JAK ZVOLIT SPRÁVNÝ PITNÝ REŽIM ? - Královéhradecká lékárna

 

 

Voda je nedílnou součástí lidského těla (u dospělých cca 60 %), kdy kromě celé řady jiných funkcí pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje přehřívání našeho organizmu (úpal). Množství tekutin, které by měl dospělý člověk přijmout za běžných klimatických podmínek, se pohybuje v rozmezí 2 (ženy) až 2,5 (muži) litru tekutiny denně.  Přibližně 80 % těchto tekutin by mělo pocházet z nápojů (1,6-2 l).

Specifickou skupinu představují děti, jejichž organismus je na ztrátu tekutin mnohem citlivější. Čím je dítě menší, tím relativně větší má jeho organismus obsah vody a zároveň vyšší nároky na příjem.

 

Množství tekutin vhodné pro děti za běžných klimatických podmínek:

věk dítěte množství tekutin na den
2 - 3 roky 1,3 litru
4 - 8 let 1,6 litru
9 - 13 let 1,9 (dívky) - 2,1 (chlapci) litru
14 - 18 let jako dospělý člověk, tedy 2 (ženy) - 2,5 (muži) litru

 

Potřebné množství tekutin je ovlivňováno mnoha faktory, jako např. zdravotním stavem, sportovními aktivitami či prostředím, ve kterém se nacházíme (horký suchý vzduch). Dětem připomínáme pití, zejména při hře či sportu, aby v zápalu rozmanitých aktivit nedošlo k dehydrataci. Nezapomínejme na pokrývku hlavy. V žádném případě nenechávejme děti v autech na parkovištích či v kočárkách na přímém slunci.

 

Jaké jsou vhodné druhy nápojů?

  • Pitná voda z vodovodu, voda balená
  • Slabý čaj
  • Vodou ředěné ovocné či zeleninové štávy (bez přidaného cukru)

 

Zdrojem dalších tekutin mohou být ovoce, zelenina (meloun, jahoda, okurka, rajče, aj.). Slazené nápoje nejsou vhodným zdrojem tekutin z důvodu obsaženého cukru, který zvyšuje pocit žízně. Bylinné čaje je nezbytné střídat a nedoporučuje se jejich denní konzumace. Pro doplnění příjmu tekutin můžeme využít středně mineralizované přírodní vody (dospělý člověk max. půl litru za den, dítě méně). Silně mineralizované přírodní vody bychom měli konzumovat zcela výjimečně a v omezeném množství (U dětí se jedná o zcela nevhodný zdroj tekutin). Informaci o druhu vody nalezneme na etiketě.

Zdroj:

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Google obrázky

Soubory ke stažení

Středa, 11. Červenec 2018