Jak vybrat autosedačku?

Zdroj: DTest.cz, 2019

 

Zbystřete, pokud vozíte nebo se chystáte vozit děti v autě. Je bezpředmětné, zda jízda trvá jen několik minut, nebo jedete k moři. Nehoda se může stát kdykoliv a kdekoliv, a proto je třeba své ratolesti chránit.  Jednou z příčin vážných zranění a úmrtí dětí na silnici je totiž nevhodně použitá nebo dokonce chybějící autosedačka. Pořízení správné autosedačky je finanční a časová investice, která se ale v důsledku rozhodně vyplatí.

Povinnost používání autosedaček (zádržného systému) na všech komunikacích vyplývá ze zákona O provozu na pozemních komunikacích (č. 361/2000 Sb., § 6). Zákon říká, že autosedačka musí být použita vždy u dítěte, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřesahuje 150 cm. Tato autosedačka musí být uzpůsobena výšce a váze dítěte a je použita v souladu s podmínkami a návodem stanoveným výrobcem autosedačky. Během růstu dítěte vystřídáte asi 3 typy autosedaček. Rozhodně pořizujte autosedačku vždy na aktuální míru dítěte. Pokud koupíte rovnou mnohem větší autosedačku s úmyslem úspory peněz, rozhodně tím neochráníte převážené dítě.

Při výběru autosedačky mějte na paměti samotné vozidlo, které používáte, tedy jaký je to typ automobilu, jaká je velikost, jaké je možné ukotvení autosedačky. Dětská autosedačka se upevňuje na sedadle auta buď bezpečnostními pásy, nebo tzv. isofixem. Isofix je ukotvení dětské autosedačky, která se napevno pomocí zámků spojí se sedadlem, respektive s konstrukcí automobilu. Pokud máte automobil s isofixem, je důležité, abyste podle toho vybrali také vhodný typ autosedačky. Kromě isofixu se dětská autosedačka upevňuje na sedadlo bezpečnostními pásy. Velmi zásadní je jejich správné použití a vedení. Volte takovou dětskou autosedačku, která má dobře označené příchytky pro připnutí pásu.

 

Jak tedy správně vybrat autosedačku?

Vhodná dětská autosedačka musí splňovat normami schválené parametry. Musí na ní být uvedena zkušební značka, která znamená, že prošla testy evropských norem. Normy se řídí dvěma směrnicemi. Směrnice ECE R44/04 existuje déle. Znamená, že autosedačka prošla předním a zadním nárazovým testem a zkouškou simulující převrácení vozidla. Značka mívá oranžovou barvu, obsahuje informace o výrobci, povolení pro váhovou kategorii dítěte a sériové číslo.

Autosedačky s označením i-Size podléhají novější směrnici ECE R129, která na trhu aktuálně převažuje a splňuje nepřísnější pravidla. Dle i-Size existuje 5 skupin dětských autosedaček:

  • Skupina 0 je určena pro děti od narození do 10 kg, zhruba do 1 roku věku.
  • Skupina 0+ od narození do váhy cca 13 kg, přibližně do věku 12 až 18 měsíců.
  • Skupina I. od 9 do 18 kg, zhruba od 1 roku do 4 let.
  • Skupina II. od 15 do 25 kg, od 3 do 7 let.
  • Skupina III. od 22 do 36 kg, od 6 do 12 let.

 

Některé dětské autosedačky jsou určeny pro více hmotnostních skupin najednou – značka je s lomítkem, např. I/II/III znamená váhové rozpětí 9 až 36 kilogramů.

Autosedačka musí být umístěna na zadním sedadle. Pouze nejmenší děti můžete ve „vajíčku“ vozit na předním sedadle, podmínkou je však umístnění autosedačky proti směru jízdy a s deaktivovaným airbagem. Vystřelený airbag může dítě velmi vážně zranit, či dokonce zabít. Nejmenší děti v kojeneckém věku do 4 měsíců byste neměli ve skořepině nechávat déle než hodinu a půl, protože mu hrozí potíže s dýcháním a páteří. Pokud dítě ještě neudrží hlavičku, volte sedačku s co nejrovnější plochou pro záda.

Rovněž se dají zakoupit autosedačky se základnou, která zjednoduší používání. Základna totiž zůstává ukotvená na sedadle a samotná sedačka se na ní jen zacvakne.

Pokud je to možné, vždy zvolte autosedačku novou. Někdy totiž nemusíte poznat závažné poškození. Dbejte také na individuální fyzické dispozice Vašeho dítěte a jeho pohodlí při cestování.

Možná se vám zdá, že v množství informací se ztratíte, ale nebojte se. Držte se manuálu samotné dětské autosedačky a vyhledejte si potřebné informace k vašemu automobilu. Prodejci v kamenných obchodech by vám měli erudovaně poradit a vyhovět, abyste si vyzkoušeli konkrétní autosedačku připevnit do svého auta. Bezpečí a zdraví vašich dětí je to nejdůležitější.

 

 

Zdroje

Víte, jak vybrat dětskou autosedačku? Auto.cz [online]. [cit. 2022-09-05]. Dostupné z: https://www.auto.cz/vite-jak-vybrat-detskou-autosedacku-138504

Správný výběr autosedačky. Besip.cz [online]. [cit. 2022-09_05]. Dostupné z: https://besip.cz/Tematicke-stranky/Cestujeme-autem/Deti-v-aute/Detske-autosedacky/Spravny-vyber-autosedacky

Jak vybrat dětskou autosedačku. dTest.cz [online]. [cit. 2022-09_05]. Dostupné z: https://www.dtest.cz/clanek-965/jak-vybrat-detskou-autosedacku

Zdroj obrázku Dtest