Základem přihlášení do certifikačního procesu je vytvoření vlastního projektu založeného na indikátorech a kritériích Mezinárodních bezpečných škol.
Program je postaven na následujících indikátorech:
-
Realizační tým zahrnuje pracovníky školy (pedagogy, technické pracovníky a ostatní), ale také žáky, studenty i jejich zákonné zástupce. Realizační tým je zodpovědný za přípravu, realizaci i evaluaci programu Mezinárodní bezpečná škola. V čele realizačního týmu, jehož činnost je založena na partnerství a vzájemné spolupráci, stojí ředitel školy a jmenovaný člen školské rady.
-
Strategie Mezinárodní bezpečné školy, která je zpracována realizačním týmem, ve spolupráci s vedením školy, školskou radou a rady Bezpečné komunity, pokud je zřízena.
-
Školní program Mezinárodní bezpečná škola je dlouhodobý, trvalý a činný program, který vychází ze zvolené strategie a svými aktivitami směřuje k zajištění bezpečí a ochrany před úrazem pro všechny žáky školy.
-
Zaměřuje se na rizikové skupiny a ty složky prostředí, které jsou identifikovány jako specificky nebezpečné.
-
Škola má program dokumentující frekvenci a příčiny úrazů, jak neúmyslných, tak i úmyslných (násilí a sebepoškození).
-
Evaluace je součástí programu: během programu – průběžné vyhodnocování účinnosti výsledků programu po určitých etapách realizace, stanovení proměnných a indikátorů, které budou měřeny a slouží k posouzení efektivity.
-
Budoucí spoluúčast v síti Mezinárodních bezpečných škol na úrovni komunitní, národní a mezinárodní.
Princip fungování a vytváření Mezinárodních bezpečných škol je ve vytvoření sítě škol, propagujících bezpečí, které jsou schopné své výsledky a poznatky sdílet a prezentovat jiným školám, či zástupcům komunity a jsou ochotné přihlásit se do sítě ISS. Program může vhodně navazovat na program Zdravá škola, který obohatí a poskytne i nový pohled na ochranu zdraví.
Základní kroky pro přihlášení do programu:
-
zjistit aktuální potřebu prevence úrazů a násilí ve škole
-
porovnat s kritérii Mezinárodní bezpečné školy
-
podat vlastní projekt a zveřejnit jej na webových stránkách
-
vyhodnocení efektu programu – po alespoň dvouletém průběhu
-
žádost o evaluaci a certifikaci Centrum úrazové prevence zasílejte na alena.svancarova@fnmotol.cz