Desatero bezpečného chování na internetu

Pokud nebudeš něčemu rozumět, zeptej se rodičů nebo zavolej na linku Dětského krizového centra 778 510 510.

 

  1. Mysli na to, že ve chvíli, kdy na internetu něco sdílíš, nebo někomu posíláš, ztrácíš nad obsahem kontrolu – vše se může dostat do nepovolaných rukou. Zpětně již nemusí být možné obsah (např. fotku) smazat. Každá informace může na síti kolovat po dlouhou dobu.
  2. Pokud na internetu narazíš na něco, čemu nerozumíš a znepokojuje tě to, obrať se na dospělého a prober to s ním. Možná něco není v pořádku, nebo to není určeno pro tvůj věk.
  3. Pokud se na internetu bavíš s někým cizím, buď opatrný – nikdy se nemůžeš úplně spolehnout, že druhá strana je tím, za koho se vydává.
  4. Pokud tě zve na schůzku někdo cizí, promluv si o tom s dospělým, kterému důvěřuješ. Společně se zamyslete, zda je to bezpečné. Vždy by měl někdo vědět, kde a s kým jsi. Schůzka by měla probíhat někde, kde jsou i další lidé.
  5. Občas se může stát, že uděláš něco, co se nemá – třeba zašleš někomu fotografii nebo napíšeš něco nepěkného a pak toho lituješ. Nevadí, pořád si o tom můžeme popovídat a najít cestu, jak to napravit.
  6. Nesdílej své intimní fotografie či videa, nikdy nevíš, jak s nimi příjemce naloží či zda se k nim nedostane někdo další.
  7. Nadává ti někdo po síti? Vyhrožuje ti? Vydírá tě? Neposlouchej ho, nemusíš dělat to, co po tobě chce! Vypni komunikaci a svěř se někomu dospělému.
  8. Uveřejnil o tobě na internetu někdo něco, kvůli čemu se stydíš a trápí tě to? Máš právo na pomoc a podporu!
  9. Nikomu, kromě rodičů, neprozrazuj svá hesla a jiné přístupové údaje. Odhlašuj se ze svých účtů, když odcházíš. Nevíš, kdo se k nim může dostat a co tvým jménem udělá.
  10. Pokud se děje něco, o čem jsi přesvědčený, že není v pořádku, svěř se s tím. Pomoc si zasloužíš! Zajímá tě ještě něco? Máš nějakou otázku o tom, jak to v hovorech, na chatu či e-mailu chodí? neváhej a zavolej.

 

 

Zdroj: ditekrize.cz

 

Zdroj:

Desatero bezpečného chování na internetu. Dětské krizové centrum [online]. [cit. 2021-7-28]. Dostupné z: https://www.ditekrize.cz/app/uploads/2021/01/desatero2020-1.pdf

 

Středa, 28. Červenec 2021