Chraňme dětskou pokožku před sluncem!

Zdroj: Shutterstock.com

 

Letní prázdniny jsou v plném proudu, a tedy nastává správný čas pro výběr vhodného opalovacího prostředku, at se již chystáte do hor či k moři. Výběr opalovacího krému nepodceňujte zejména u dětí. Dětská kůže je mnohem citlivější než kůže dospělých – je tenčí, více propustná pro škodlivé záření a nemá vyzrálou pigmentaci.

Sluneční záření obsahuje ultrafialové záření (UV), viditelné světlo (VIS), infračervené záření (IR) a stopy radiových vln a Roentgenova záření. Z hlediska nejsilnějších účinků na lidskou kůži je důležité UV záření, které je také produkováno umělými zářiči (dermatologické léčebné přístroje, komerční solária).  

 

UV záření

Na zemský povrch dopadá ultrafialové záření UVA (95 %) a UVB (5 %). Oba typy záření mají řadu biologických účinků.

 • UVA záření je dlouhovlnné záření, které proniká hlouběji do pokožky a způsobuje její pigmentaci (zhnědnutí). Obecně je UVA považováno za méně nebezpečné, i když může vyvolat fototoxické či fotoalergické reakce. UVA se podílí na tvorbě vitamínů A a D.
 • UVB je středně vlnné záření, které působí v horní části kůže (epidermu) a živým organismům může zapříčinit akutní či chronické poškození kůže. UVB aktivuje produkci melaninu (látka, která dává pleti a vlasům přírodní barvu).

 

Nejvyšší intenzita UV záření bývá především:

 • V letním období
 • Během poledních hodin (v rozmezí mezi 11–15 hod)
 • V rovníkové oblasti
 • Ve vyšších nadmořských výškách
 • V blízkosti větších světlých ploch – písek, sníh, moře (vodní hladiny) – z důvodu odrazu a rozptylu záření

 

Při ochraně proti působení UV záření záleží na tzv. fototypu kůže jedince, jak udává Tabulka 1. Fototyp je dán intenzitou pigmentace neboli množstvím kožního pigmentu melaninu, který chrání organismus před negativním vlivem UV záření. Přirozené zabarvení kůže máme dáno geneticky a existují markantní rozdíly mezi populacemi na základě evolučního vývoje s nutností přizpůsobit se různým přírodním podmínkám. Čím světlejší kůže, vlasy a oči, tím nižší číslo fototypu kůže. Se stoupajícím číslem fototypu se zvyšuje i odolnost kůže vůči slunečnímu záření. Ochrana pokožky před působením UV záření je přirozená – závislá na fototypu pokožky a její pigmentací a dále získaná – v souvislosti s používáním ochranných prostředků (oděvy, vhodná dermokosmetika, …). Ideální je kombinace těchto dvou ochran.

 

Tabulka 1: Fototypy kůže

Zdroj: Tolašová, Kopsa

 

 

Ochrana dětí

Kůže má na svém povrchu ochranný film, který ji spolu s vlasy a chlupy částečně chrání před negativními účinky UV záření. Tuto přirozenou ochranu můžeme ještě posílit.

Jaká účinná opatření zvolit?

 • Omezit pobyt na slunci především v období nejintenzivnějšího záření – tj. v době mezi 11–15 hodinou
 • Zvolit vhodnou sluneční dermokosmetiku dle fototypu, místa pobytu, nadmořské výšky, zeměpisné poloze a délky pobytu na slunci
 • Opakovat mazání v případě delšího pobytu na slunci a při pobytu ve vodě – k odstraňování krému dochází smíváním vodou, otíráním ručníkem, hrou na písku, pocením
 • Použít dostatečné množství krému
 • Použít vhodný oděv a doplňky – sluneční brýle s kvalitním UV filtrem, pokrývka hlavy
 • Při koupání používat speciální fotoprotektické oděvy – chrání dětskou pokožku při pobytu ve vodě (případně používat voděodolné přípravky)
 • Aplikovat ochranné prostředky na opalování s chemickými filtry 20-30 minut před pobytem na slunci
 • Při dlouhodobém pobytu na slunci využívat stínu stromů či slunečníků

 

Jak vybrat správný opalovací krém?

Při výběru opalovacího prostředku se zaměřte zejména na následující faktory:

 • SPF faktor (Sun Protection Factor)
 • PPD (Persistent Pigment Darkening)
 • Voděodolnost (zahrnuje i odolnost proti pocení a proti setření ručníkem)
 • Filtry (alergici by si měli dávat pozor na chemické filtry)

 

SPF faktor (Sun Protecting Factor)

 • Faktor sluneční ochrany, dle standardů ISO platných v EU může být nejnižší hodnota SPF 6 a nejvyšší SPF 50+
 • Faktor vyjadřuje čas, po který můžete být na slunci déle, než dojde ke zčervenání pokožky oproti času stráveném na slunci bez ochrany. Čím vyšší tato hodnota je, tím vyšší je ochrana. V praxi to znamená, že po aplikaci opalovacího prostředku s SFP 30 dojde ke zčervenání pokožky 30x později než při pobytu na slunci bez jakékoliv ochrany (Tabulka 2)

 

 

Tabulka 2: SPF (Sun Protection Factor)

Kategorie

SPF na obalu

Nízká ochrana

6-10

Střední ochrana

15-20

Vysoká ochrana

25-30

Velmi vysoká ochrana

50-50+

 

Zdroj: Ettler, K., Ettler, J.

 

 

 

PPD (Persistent Pigment Darkening)

 • Vyjadřuje podíl ochrany proti UVA a UVB záření
 • Čím vyšší je PPD, tím lepší a kvalitnější je ochrana kůže před spálením, tvorbou pigmentových skvrn a poškozením

 

Filtry

Součástí opalovacích krémů jsou různé druhy UV filtrů, které zajištují ochranu před sluncem. Na hodnotu filtrů by se měli zaměřit zejména alergici a lidé s citlivou pokožkou.

 • Chemické absorbéry jsou látky, které pohlcují UV záření. Vlastní ochrana nastává 20–30 minut po namazání, a proto je nezbytné aplikovat ochranný krém v předstihu, před pobytem na slunci. Mezi moderní nejúčinnější chemické filtry patří Tinosorb S (bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine), Tinosorb M (methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol), které vykazují i některé vlastnosti fyzikálních filtrů. Určitým potenciálním rizikem může být schopnost některých absorbérů vyvolat fotoalergickou kontaktní reakci.
 • Fyzikální blokátory jsou minerální látky, které rozptylují a odrážejí záření. Tyto látky zůstávají pouze na povrchu kůže, tedy nevyvolávají alergické reakce. Při vyšší koncentraci mají fyzikální blokátory bělavou barvu, to některým uživatelům nevyhovuje, a proto se také kombinují s absorbéry. Účinek nastává ihned po namazání. Přípravky obsahující minerální látky jsou pro alergiky dobrou volbou.
 • Hybridní filtry jsou chemické látky odrážející záření. Ve snášenlivosti jsou porovnatelné s fyzikálními filtry. Do skupiny hybridních filtrů patří např. Tinosorb S, Tinosorb M.
 • Přírodní oleje jsou extrakty obsahující vitamin E, výtažky z aloe nebo jojobového oleje. Jejich ochranná funkce je velmi nízká!!! Doporučujeme tyto přípravky používat spíše jako promašťovadla kůže či k následnému tlumení slunečního popálení.

Pro dětskou pokožku se doporučují především krémy na bázi fyzikálních (minerálních) opalovacích prostředků. Obecně však platí, že děti do 1 roku by neměly být vystavovány slunci vůbec, děti do 2 let se snažíme chránit oděvem, starší děti opalovacími prostředky s co nejvyšším faktorem. Mnohdy oblíbená solária se do věku 18 let nedoporučují!

 

 

DESATERO PRO POBYT DĚTÍ NA SLUNCI

 

 1. Při pobytu u vody volte voděodolné prostředky a každé 2-3 hodiny dítě opakovaně natřete, volte vhodnou výši SFP faktoru (Tabulka 3)
 2. Preferujte přípravky na bázi fyzikálních – minerálních filtrů. Pokud zvolíte přípravky s chemickými filtry, aplikujte krém 20-30 minut před pobytem na slunci. Snažte se vybírat krémy bez parfemace a konzervantů.
 3. Nezapomínejte ošetřit krémem rty, uši, nos, zátylek, výstřih, nárty a ramena, UV záření prostupuje vodou i sklem. Používejte dostatečné množství krému.
 4. Účinné přípravky na ochranu před slunečním zářením zakupujte v lékárnách, kde také poradí, zda při užívání určitých léků je pobyt na slunci vhodný
 5. Omezte pobyt na slunci v době mezi 11–15 hodinou, při dlouhodobém pobytu na slunci využijte stínu stromů či slunečníků
 6. Po pobytu na slunci využijte prostředky pro hydrataci a regeneraci pokožky (panthenol, aloe vera, …)
 7. Ochranný opalovací prostředek doplňte vhodným oděvem, pokrývkou hlavy, případně slunečními brýlemi
 8. Při koupání můžete využít speciální fotoprotektické oděvy – chrání dětskou pokožku při pobytu ve vodě (případně používat voděodolné přípravky)
 9. Nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin
 10. Dbejte dostatečnému dohledu nad dětmi

 

Tabulka 3: Vhodné krémy pro děti

Zdroj: Tolašová, Kobsa

 

 

Chraňme také oči, ale správně!

Rodiče mnohdy předpokládají, že děti, stejně jako oni, potřebují mít na očích nonstop sluneční brýle. Není tomu tak! V našich zeměpisných šířkách se sluneční brýle u dětí do dvou let nedoporučují z důvodu vzniku světloplachosti (přecitlivělost vůči světlu). Zrak chráníme kšiltovkou či kloboučkem, v ideálním případě dítě slunečním paprskům příliš nevystavujeme.

Tupozraké dítě (snížená zraková ostrost) naopak brýlemi vybavíme bez ohledu na počasí. U těchto dětí je důležitější léčba oční vady než nošení slunečních brýlí. V současné době i kvalitní čiré dioptrické brýle mají ve sklech UV filtr, takže se rodič nemusí bát, že by dítě nemělo dostatečnou ochranu před UV zářením.

Pokud se chystáte k moři nebo vysoko do hor, přibalte sluneční brýle i malým dětem. Pro děti volte brýle, které jim dobře sedí a jsou praktické. Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, a chránil zrak před UVA i UVB zářením. Doporučený je UV 400.

Kvalitní brýle poznáte tak, že na vnitřní straně postranice brýlí bude uveden certifikát CE a zároveň i stupeň ochrany – pro děti volte 2–3.

 

Zdroj:

1. ETTLER, Karel a Jiří ETTLER. Fotoprotekce dětí. Pediatrie pro praxi [online]. Olomouc: Solen, 2019, 23.4.2019, 20(2), 93-97 [cit. 2021-6-29]. ISSN 1803-5264. Dostupné z: doi:10.36290/ped.2019.020

2. Letní poradna pro oči. Dětské oční centrum Kukátko [online]. 29.06.2015 [cit. 2021-7-8]. Dostupné z: https://www.detskeoci.cz/aktuality/551-letni-poradna-pro-oci/

3. PROCHÁZKA, Ivan. Opalovací přípravky a jejich filtry – vyznáte se v nich? Lékárna.cz [online]. 17.06.2020 [cit. 2021-7-8]. Dostupné z: https://www.lekarna.cz/clanek/opalovaci-pripravky-a-jejich-filtry-vyznate-se-v-nich/

4. Rozhovor s prim. MUDr. Milanem Odehnalem, MBA, z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol. Česká televize [online]. 18.06.2021 [cit. 2021-7-8]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/2214110101106...

5. TOLAŠOVÁ, Veronika a Miroslav KOBSA. Letní období a dětská kůže z pohledu praktického lékaře. Pediatrie pro praxi [online]. Olomouc: Solen, 2016, 1.8.2016, 17(3), 163-170 [cit. 2021-6-29]. ISSN 1803-5264. Dostupné z: doi:10.36290/ped.2016.037

 

 

Čtvrtek, 8. Červenec 2021