Chodítka pro dospělé

K čemu chodítka slouží?

Chodítka jsou určena pro osoby se zdravotním postižením pohybového ústrojí a pro osoby, které potřebují oporu při chůzi. Zároveň mohou být použita také pro ty, kteří se učí chodit po nemoci nebo úrazu, kdy slouží jako pomoc pro udržení rovnováhy a přenášení váhy těla (až 64 % hmotnosti těla), čímž výrazně ulevují od bolesti. Chodítka jsou také vhodnou varianty pro osoby, kterým nevyhovuje klasická vycházková hůl nebo berle.

 

Jaké jsou typy chodítek?

Chodítka se dělí podle řady kritérií

 • použití (venkovní nebo domácí)
 • zkušenost uživatele (začátečník, pokročilý)
 • mobilita (s kolečky/bez koleček)

 

Při výběru chodítka musíme vzít v úvahu, pro koho je chodítko určeno, tedy jaké nároky daná osoba má. Zpočátku se musí uživatel naučit s chodítkem manipulovat.

 

1. Pevná chodítka

Jedná se o základní typ, vhodný zejména pro pobyt po bytě. Výhodou tohoto typu je jeho snadné přenášení, stabilita na místě vzhledem ke gumovému ukončení nožiček. Tato varianta je vhodná pro začínající uživatele. Pohyb dopředu se provádí nadzvednutím, posunutím a následným položeným chodítka na zem. V případě, že nepotřebujete chodítko užívat trvale, můžete využít skládací variantu (usnadňuje převážení autem, apod).

 

Zdroj: Meyra

 

2. Pojízdná chodítka

Pojízdná chodítka se doporučují již zkušenějším uživatelům, kteří mají praxi s nepojízdným chodítkem. Tyto pomůcky by měly být vybaveny brzdovým mechanismem.

 • Chodítko se dvěma kolečky: Chodítko vychází z konstrukce pevného chodítka, ale dvě nohy jsou vybaveny kolečky. Ta pak umožňují posouvání chodítka bez nutnosti nadzvedávání a posouvání chodítka. K posunu dochází jen nadzvedáváním dvou zadních noh, což je pro uživatele snazší.  Stabilita takového chodítka je docílena tím, že se zadní nohy postaví na zem. Výhodou je plynulost pohybu. Tento typ chodítka, díky pevnému uchycení koleček, umožňuje pouze pohyb rovně, nikoli do stran. Proto se tento typ obecně doporučuje spíše pro uživatele mající problémy s rovnováhou. U některých modelů je možné vyměnit kolečka za pevné gumové konce nožiček.

Zdroj: Žijte kvalitně spol. s r.o.

 

 

 • Chodítka se třemi kolečky: Oproti předešlému modelu jsou dvě pevná kolečka doplněna jedním předním otáčivým do stran. Tento typ vhodnější pro venkovní pohyb.  Tato chodítka jsou velmi snadno ovladatelná, ale méně stabilní, vyvstává tedy nutnost používání brzdového mechanismu.

Zdroj: Distrimed

 

 • Čtyřkolové chodítko: Tento typ chodítek poskytuje větší stabilitu než tříkolová chodítka, ale ovladatelnost je horší, zejména při změně směru. Představují dobrou volbu pro osoby mající potíže s rovnováhou. Opět jsou výhodnější pro uživatele, kteří mají spíše potíže s rovnováhou – potřeba opírání se o chodítko při chůzi totiž může vyústit v jeho nepříjemné podklouznutí a pád osoby, která ho užívá. Čtyřkolové chodítko je dostupné ve venkovní i vnitřní variantě – navzájem se od sebe liší především rozměry a robustností konstrukce i koleček. Obvykle jde o modely skládací. Počítat však musíte s jejich větší váhou (problém při nastupování např. do MHD).

Zdroj: Distrimed

 

Pro většinu typů chodítek je možné pořídit i doplňkový sortiment jako jsou např. sedátka, úložný prostor, košík, držák na deštník nebo nápojů, ochranné návleky do zimního období. Chodítko se sedákem umožňuje uživateli v případě potřeby a na místech, kde není možnost odpočinku, využít sedátka přímo na chodítku. Jedná se např. při pohybu venku, kde nejsou vhodná místa k sezení (chybí lavičky nebo jsou obsazené, špinavé, zasněžené), a uživatel si při cestě potřebuje odpočinout. Při volbě tohoto chodítka je pak potřeba při výběru dbát na rozměry a výšku sedáku, aby ho uživatel byl schopen využít. Pro větší komfort lze chodítko ještě dovybavit odnímatelnou opěrkou.

 

Chodítka tak mohou být maximálně přizpůsobena potřebám a životnímu stylu uživatele.

 

Pokud potřebujete chodítko ze zdravotních důvodů, může se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu a zeptat se na možnost příspěvku.

 

Co je potřeba zohlednit při výběru chodítka?

 • Omezení uživatele chodítka a jeho aktuální zdravotní stav
 • Kondice uživatele, fyzické proporce a motorické dovednosti
 • Využití venku/uvnitř
 • Jaké vzdálenosti chce uživatel překonávat
 • Zda je chodítko výškově nastavitelné podle potřeby uživatele

 

Chodítko může sloužit k podpoře chůze uživatele, ale také ke stávání ze sedu (vhodné stupňovité chodítko).

 

Při používání chodítka je potřeba dbát na bezpečnost. Nestačí si jen pomůcku k podpoře chůze pořídit, ale také upravit prostředí, ve kterém bude používaná:

V interiérech

 • Odstranit prahy nebo jiné předměty omezující pohyb
 • Koberce, podložky a rohožky přilepit k podlaze nebo zabezpečit pomocí gumové podložky (případně úplně odstranit)
 • Používat pevnou obuv
 • Zajistit protiskluzové podlahy
 • Rozmístit nábytku takovým způsobem, aby nepřekážel v pohybu, případně aby poskytl oporu
 • U schodů použít zábradlí

Venku

 • Využívat trasy bez obrubníků, schodů či jiných překážek
 • V případě využití schodů používat zábradlí
 • K odpočinku využívat místa k tomu určená, jako jsou lavičky a odpočívadla
 • Dbát na dobrou viditelnost – využívat reflexní prvky

 

Zdroj:

1. Chodítko pro seniory. Gerontolog.cz [online]. 12.6.2018 [cit. 2021-8-18]. Dostupné z: https://gerontolog.cz/choditko-pro-seniory/

2. Podle čeho vybrat zdravotní chodítko nejen pro seniory? Pomuckyseniorům.cz [online]. [cit. 2021-8-18]. Dostupné z: https://www.pomuckyseniorum.cz/blog/clanek-podle-ceho-vybrat-zdravotni-c...

3. Chodítka pro seniory. Žijtekvalitně.cz [online]. [cit. 2021-8-18]. Dostupné z: https://www.zijtekvalitne.cz/choditka-pro-seniory/#:~:text=Chod%C3%ADtka....

4. Jak správně vybrat invalidní chodítko pro děti i dospělé? Https://www.zdravotnickydum.cz/nase-novinky/jak-spravne-vybrat-invalidni-choditk... [online]. [cit. 2021-8-18]. Dostupné z: zdravotnickydum.cz

5. Zdroj hlavní fotografie Shutterstock

 

 

 

 

 

 

 

Středa, 18. Srpen 2021