Chodítka pro dospělé

Zdroj: Shutterstock

 

K čemu chodítka slouží?

Chodítka jsou určena pro osoby se zdravotním postižením pohybového ústrojí a pro osoby, které potřebují oporu při chůzi. Zároveň mohou být použita také pro ty, kteří se učí chodit po nemoci nebo úrazu, kdy slouží jako pomoc pro udržení rovnováhy a přenášení váhy těla (až 64 % hmotnosti těla), čímž výrazně ulevují od bolesti. Chodítka jsou také vhodnou varianty pro osoby, kterým nevyhovuje klasická vycházková hůl nebo berle.

 

Jaké jsou typy chodítek?

Chodítka se dělí podle řady kritérií

  • použití (venkovní nebo domácí)
  • zkušenost uživatele (začátečník, pokročilý)
  • mobilita (s kolečky/bez koleček)

 

Při výběru chodítka musíme vzít v úvahu, pro koho je chodítko určeno, tedy jaké nároky daná osoba má. Zpočátku se musí uživatel naučit s chodítkem manipulovat.

 

1. Pevná chodítka

Jedná se o základní typ, vhodný zejména pro pobyt po bytě. Výhodou tohoto typu je jeho snadné přenášení, stabilita na místě vzhledem ke gumovému ukončení nožiček. Tato varianta je vhodná pro začínající uživatele. Pohyb dopředu se provádí nadzvednutím, posunutím a následným položeným chodítka na zem. V případě, že nepotřebujete chodítko užívat trvale, můžete využít skládací variantu (usnadňuje převážení autem, apod).

 

Zdroj: Meyra

 

2. Pojízdná chodítka

Pojízdná chodítka se doporučují již zkušenějším uživatelům, kteří mají praxi s nepojízdným chodítkem. Tyto pomůcky by měly být vybaveny brzdovým mechanismem.

  • Chodítko se dvěma kolečky: Chodítko vychází z konstrukce pevného chodítka, ale dvě nohy jsou vybaveny kolečky. Ta pak umožňují posouvání chodítka bez nutnosti nadzvedávání a posouvání chodítka. K posunu dochází jen nadzvedáváním dvou zadních noh, což je pro uživatele snazší.  Stabilita takového chodítka je docílena tím, že se zadní nohy postaví na zem. Výhodou je plynulost pohybu. Tento typ chodítka, díky pevnému uchycení koleček, umožňuje pouze pohyb rovně, nikoli do stran. Proto se tento typ obecně doporučuje spíše pro uživatele mající problémy s rovnováhou. U některých modelů je možné vyměnit kolečka za pevné gumové konce nožiček.

Zdroj: Žijte kvalitně spol. s r.o.

 

 

  • Chodítka se třemi kolečky: Oproti předešlému modelu jsou dvě pevná kolečka doplněna jedním předním otáčivým do stran. Tento typ vhodnější pro venkovní pohyb.  Tato chodítka jsou velmi snadno ovladatelná, ale méně stabilní, vyvstává tedy nutnost používání brzdového mechanismu.

Zdroj: Distrimed

 

  • Čtyřkolové chodítko: Tento typ chodítek poskytuje větší stabilitu než tříkolová chodítka, ale ovladatelnost je horší, zejména při změně směru. Představují dobrou volbu pro osoby mající potíže s rovnováhou. Opět jsou výhodnější pro uživatele, kteří mají spíše potíže s rovnováhou – potřeba opírání se o chodítko při chůzi totiž může vyústit v jeho nepříjemné podklouznutí a pád osoby, která ho užívá. Čtyřkolové chodítko je dostupné ve venkovní i vnitřní variantě – navzájem se od sebe liší především rozměry a robustností konstrukce i koleček. Obvykle jde o modely skládací. Počítat však musíte s jejich větší váhou (problém při nastupování např. do MHD).