Ruce na prsa aneb máš to ve svých rukou

Když si nahmatáš bulku, jedná se v 80% o něco jiného než o karcinom prsu. Pokud si nejsi jistá, zajdi na vyšetření do mamografického centra. Seznam center nalezneš na: www.mamo.cz

 

Jak na to?

Samovyšetření prsu prováděj 5. - 10. den od začátku menstruace. Pokud nemenstruuješ, tak alespoň jednou měsíčně v pravidelném intervalu. Nezapomínej, že vyšetření je nutné provádět pravidelně. Využij novou aplikaci „Ruce na prsa“ na App Store či Google play.

Začni před zrcadlem

Ve stoje před zrcadlem si prohlédni celou přední stranu hrudníku, a to od klíční kosti až pod prs, od hrudní kosti až pod paži. Všímej si změny barvy kůže, změny barvy a tvaru bradavky, nové nerovnosti kdekoliv v oblasti prsou nebo podpaží, zarudnutí a změny pórů kůže, výtoku z bradavky.

Lehni si

Začni v poloze vleže na zádech a lehce se přetoč na levý bok, tím se levou rukou dostaneš lépe do pravé podpažní jamky a k vnějšímu kraji prsu. Když máš zkontrolovanou tuto oblast, lehni si na záda a prohmatej vnitřní část prsu. Stejně postupuj i u druhého prsu.

Střídej tlak

Snaž se při prohmatávání použít krouživý pohyb, který ti pomůže dobře obsáhnout celou vyšetřovanou plochu. Střídej i intenzitu tlaku tak, abys prohmatala různé vrstvy prsu. Nejdříve lehce zakruž a postupně zvyšuj intenzitu tlaku.

Sedni si…

Nakonec vsedě stejným krouživým pohybem vyšetři oblasti pod klíčními kostmi.

Samovyšetření video

 

V případě pohmatové abnormality v prsu je možné se obrátit na gynekologa nebo chirurga - mammologa. Ten tě odešle na  ultrazvukové nebo mammografické vyšetření podle věku a povahy nálezu. I když se v rodině onemocnění nevyskytlo, je dobré si svá prsa hlídat. Genetika není jediný důvod onemocnění, a proto je potřeba na sebe dohlížet.

 


Zdroj:

Ruce Na Prsa - Dialog Jessenius [online]. Cit. [19.6.2019]. dostupné z: https://www.rucenaprsa.cz/