
Tisková zpráva
Praha, 6.1.2016
TZ vznikla v rámci projektu „Podpora činnosti Národního koordinačního centra prevence úrazů, násilí a podpory bezpečnosti pro děti.
Lyžařské helmy
V České republice jsou lyžařskou helmu povinni používat pouze lyžařští závodníci, přestože je prokázáno, že jejím používáním lze snížit riziko úrazu až o 60 %. To, jak by měla bezpečná lyžařská přilba vypadat, udává v rámci Evropy obecný standard EN 1077 (česká verze ČSN EN 1077 - Přilby pro sjezdové lyžování a snowboarding), který rozlišuje dvě třídy. Úkolem obou typů přileb je snížit riziko úrazu lebky a částí hlavy zakrytých přilbou. Třída A chrání větší plochu hlavy a tím představuje vyšší stupeň ochrany, přilby třídy B jsou obvykle lépe větrané a umožňují lepší slyšení. Pro dosažení plně funkční způsobilosti a zajištění pevného držení na hlavě musí být přilba nasazena tak těsně, jak jen to pohodlí dovolí.
Obrázek 1: Typy přileb dle normy EN 1077

Mezi nejčastější důvody, proč helmu nenosit, patří:
-
Mně se nic stát nemůže, já lyžovat umím, a proto přilbu nepotřebuji: Absurditu tohoto tvrzení dokazují statistické údaje, dle kterých se každou zimu zraní přes 6. 000 lyžařů (ve více než 1.000 případech se jedná o úraz hlavy).
-
Jak budu vypadat před ostatními: Toto tvrzení se nejčastěji objevuje u teenagerů. Dnešní trh však nabízí širokou škálu přileb, jejichž moderní design dokáže zaujmout i tuto náročnou skupinu a obstojí před kritikou vrstevníků.
-
V přilbě nebudu dobře vidět ani slyšet: Při výběru správné přilby jsou tyto obavy zcela neopodstatněné, protože přilba nelimituje zorný úhel periferního vidění a reálné snížení hladiny sluchu je zanedbatelné.
-
V přilbě mi bude teplo a budu se v ní potit: Kvalitní helmy jsou vybaveny ventilací, kterou lze regulovat. Světlý odstín absorbuje méně slunečních paprsků.
-
Přilby jsou příliš drahé: V dnešní době lze pořídit kvalitní přilbu za příznivou cenu.
-
Zákon povinné nošení přileb neukládá: Na základě provedených studií může přilba zabránit až třem čtvrtinám všech zranění hlavy
Kde je helma povinná

Jak vybírat lyžařskou helmu
-
Velikost - pokud přilba správně sedí, není mezera mezi obočím a jejím okrajem větší než 2-3 cm, vždy je lepší helmu vyzkoušet
-
Lyžařská helma by se měla kupovat zároveň s lyžařskými brýlemi. Je vhodné, aby nechyběly úchyty pro pásek brýlí nejen vzadu, ale také po stranách helmy (brýle pak nekloužou).
-
Váha - ideální hmotnost se pohybuje od 500 g – 550 g, příliš těžká přilba více namáhá krční svalstvo.
-
Kvalitní upínací systém - zajišťující komfort a znemožňující posun přilby na hlavě i při pádu.
-
Vnitřní polstrování - může být pevné, nebo vyjímatelné. Hygienické je vnitřní polstrování, které jde vyjmout a vyprat.
Údržba a skladování lyžařské helmy
Povrch helmy lze řadou dostupných čisticích prostředků poškodit, a proto se doporučuje helmu omývat měkkým hadříkem, houbičkou a slabým roztokem. Helmu skladujeme na místě, kde nepřijde do styku s vyššími teplotami.



Reg.č.: NF-CZ11-PDP-2-004-2014
Podpořeno grantem z Norska
Celková výše dotace 12 208 187 Kč