Rtuť je kumulativní jed, který se z těla vylučuje velmi pomalu. Pokud bychom každý den vdechovali malé množství rtuťovitých par, začne se rtuť v našem těle hromadit a po několika týdnech či měsících se projeví otrava s následným s poškozením nervového systému, dásní, ledvin…
Otravu rtutí známe spíše z pracovišť se zahřátou rtutí. Nejčastější nehodou u dětí je požití rtuti z rozbitého teploměru či vzácné spolknutí amalgámové zubní výplně. Tyto formy rtuti však nejsou ve vodě rozpustné, tudíž se nevstřebávají ze zažívacího traktu, a proto nejsou nebezpečné.
V České republice funguje při klinice pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice Toxikologické informační středisko (TIS), které provozuje nepřetržitou telefonní linku, na kterou se v případě potřeby můžete obrátit. Na číslech +420 224 91 92 93 nebo +420 224 91 54 02 Vám poradí, jak postupovat v případě akutní otravy (houby, léky, čisticí prostředky,…). Ročně TIS zodpoví okolo 17 000 telefonických dotazů, z toho se cca 200 hovorů týká rtuti, kdy v 85 % se jedná o rozbitý rtuťový teploměr. Tento typ teploměrů se již neprodává, ale řada domácností je vzhledem k přesnému měření stále používá.
Jak správně postupovat při rozbití rtuťového teploměru
Efektivně uklizená a správně zlikvidována rtuť nepředstavuje pro člověka zdravotní riziko. V případě, že byste Vy nebo někdo jiný byli vystaveni působení rtuti a následně měli zdravotní obtíže, kontaktujte svého praktického lékaře.
Zdroje
Pelcová, Daniela. Kdy a proč se bát rtuti z rozbitého teploměru? [online]. Praha: Toxikologické informační středisko. [Cit. 2019-4-2]. Dostupné z: http://www.tis-cz.cz/index.php/informace-pro-verejnost/rtut-z-teplomeru
Jak postupovat při úklidu rtuti z rozbitého teploměru [online]. Praha: Toxikologické informační středisko. [Cit. 2019-4-2]. Dostupné z: http://www.tis-cz.cz/index.php/informace-pro-verejnost/rtut-z-teplomeru-...