Tisková zpráva
Praha, 13.12.2016
Pomalu se blíží období jarních prázdnin, které má mnoho z nás spojené s rodinnými pobyty na horách. Lyžování patří mezi českou populací k oblíbeným zimním aktivitám. I když si většina z nás uvědomuje, že vzhledem k závažnosti a spektru možných úrazů se jedná o rizikový sport, málokdo z nás se tak chová. Varovné statistiky však mluví jasně, každou zimu se totiž zraní více než 6.000 lyžařů. Přitom stačí dodržovat několik zásad, které nás mohou ochránit od vážných zdravotních komplikací často s trvalými následky. Základní pravidla představuje Národní koordinační centrum prevence úrazů, které je momentálně financováno z prostředků Norských fondů.
„Úrazy způsobené při lyžování a snowboardingu jsou nejčastější příčinou výjezdu Horské služby. Ve velkém množství případů se jedná především o zranění hlavy a páteře. Dochází k nim v důsledku srážky s jiným lyžařem nebo pádu na relativně stacionární povrch", popisuje doc. MUDr. Veronika Benešová, CSc., vedoucí pracovník NKCPÚ. „Ačkoli některé úrazy se obejdou bez trvalých následků, je třeba si uvědomit, že konečným důsledkem může být i nevratné ochrnutí. Proto je nesmírně důležité používat odpovídající ochranné pomůcky", pokračuje.
V České republice jsou lyžařskou helmu povinni používat pouze lyžařští závodníci, přestože je prokázáno, že jejím používáním lze snížit riziko úrazu až o 60 %. To, jak by měla bezpečná lyžařská přilba vypadat, udává v rámci Evropy obecný standard EN 1077 (česká verze ČSN EN 1077 - Přilby pro sjezdové lyžování a snowboarding), který rozlišuje dvě třídy. Úkolem obou typů přileb je snížit riziko úrazu lebky a částí hlavy zakrytých přilbou. Třída A chrání větší plochu hlavy a tím představuje vyšší stupeň ochrany, přilby třídy B jsou obvykle lépe větrané a umožňují lepší slyšení. Pro dosažení plně funkční způsobilosti a zajištění pevného držení na hlavě musí být přilba nasazena tak těsně, jak jen to pohodlí dovolí.
Kromě ochranných pomůcek NKCPÚ doporučuje dodržovat základní pravidla lyžařského provozu podle Mezinárodní lyžařské federace (FIS):
Dobrým zvykem je dodržovat i další pravidla sloužící k prevenci nehod. Před odjezdem na hory by si každý měl zkontrolovat stav svého vybavení v odborném servisu. Zde se postarají o vhodné nastavení vázání nebo nabroušení hran, které pohyb po svahu jednoznačně usnadní. Rozhodně nepřeceňujte své možnosti a dovednosti a za každých okolností jim přizpůsobte styl a rychlost jízdy. Držte se vyznačených tras a mějte na paměti, že alkohol, stejně jako na silnice, na sjezdovky nepatří.
TZ vznikla v rámci projektu „Podpora činnosti Národního koordinačního centra prevence úrazů, násilí a podpory bezpečnosti pro děti.
Reg.č.: NF-CZ11-PDP-2-004-2014
Podpořeno grantem z Norska
Celková výše dotace 12 208 187 Kč